پولشویی (money Laundering) فعالیتی غیرقانونی است که طی آن معاملات و درآمدهای نامشروع شکلی کاملا قانونی یافته و مشروعیت می یابند، به عبارت دیگر پول های کثیف و نامشروع ناشی از اعمال خلاف در همان کشور یا در کشورهای دیگر به پول های تمیز تبدیل شده و از اقتصاد غیر رسمی وارد اقتصاد رسمی می شود.

به گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی وسعت بازار غیررسمی در کشورهای در حال توسعه بین ۳۵ تا ۴۵ درصد و کشورهای در حال گذر ۲۱ تا ۳۰ درصد و کشورهای صنعتی ۱۳ تا ۱۵ درصد از حجم تولید ناخالص داخلی (GDP) است. علاوه بر اینکه کسب مال غیرقانونی جرم است، تبدیل آن به مال مشروع نیز که پولشویی است جرم محسوب می شود، زیرا انگیزه ای برای کسب مال حرام محسوب می شود.

انواع پولشویی
۱- پولشویی داخلی: شامل پول های کثیف حاصل از فعالیت مجرمانه داخل خاک یک کشور می شود که در همان کشور شسته می شود.
۲- پولشویی کنترل شونده: شامل پول های کثیف به دست آمده از فعالیت مجرمانه که در داخل خاک یک کشور کسب و در خارج از آن کشور تطهیر می شود.
۳- پولشویی بیرونی: شامل پول های کثیف به دست آمده از فعالیت مجرمانه انجام شده در سایر کشورها که درخارج نیز شسته می شود
۴- پولشویی وارداتی: شامل پول هایی که از فعالیت مجرمانه در سایر نقاط به دست آمده و در داخل خاک کشور موردنظر شسته می شود.

عموما پولشویی در کشورهایی که در قوانین تجاری و اقتصادی آنها خلاءهای اساسی و بنیادی وجود دارد و فاقد ساز و کارهای نظام نظارتی و قانون مبارزه با پولشویی می باشند، اتفاق می افتد. در برخی کشورها پول های نامشروع به عنوان سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) وارد این اقتصادها می شود و پس از طی چندین مسیر دوباره از آن کشور خارج می شود. پولشویی باید به شیوه ای انجام شود که جلب توجه مجریان قانون را به حداقل برساند. تاسیس شرکت های مختلف برای نقل و انتقال پول های کثیف، سرمایه گذاری در بانک (اس- مورفینگ)، هزینه کردن در کار های عمرانی به خصوص خرید اوراق قرضه طرح های عمرانی و فروش آنها در بازار، سرمایه گذاری در بازارهای مالی، تاسیس شرکت های مهندسی، سرمایه گذاری موقت در بنگاه های تولیدی – تجاری قانونی، ایجاد سازمان های خیریه قلابی، سرمایه گذاری در بازار طلا و الماس و ارز، شرکت در مزایده های اجناس هنری و کالاهای قدیمی و انتقال پول به کشورهای دارای مقررات بانکی آزاد مثل کشور سوئیس از شیوه های مختلف پولشویی می باشد.
زیرینای این جرم، جرایم سنگین تر و سازمان یافته تر است. البته در بعضی انواع پولشویی، جرم در یک کشور و پولشویی در کشور دیگری انجام می شود. در هر صورت پولشویی مانع بزرگی بر سر راه ایجاد عدالت اجتماعی است و ایران به دلیل قرار گرفتن در مسیر قاچاق مواد مخدر از افغانستان به اروپا مکان جذاب و مناسبی برای پولشویی محسوب می شود.

اثرات پولشویی در اقتصاد
– کاهش بهره وری در بخش واقعی اقتصاد و عدم پرداخت مالیات و عوارض
– بی نظمی و تخریب بازارهای مالی و ایجاد بی ثباتی و نوسان در بازارها
– خروج سرمایه به صورت غیر قانونی از کشور
– ورشکستگی بخش خصوصی
– کاهش اعتبار و اعتماد سیستم بانکداری و امنیت سرمایه گذاری
– بی ثباتی در روند نرخ ارز و فلزات گرانبها مانند طلا و نقره و…
– افزایش ریسک خصوصی سازی و ایجاد سرمایه های سرگردان در اقتصاد
– کاهش بهره وری در بخش واقعی اقتصاد و عدم پرداخت مالیات و عوارض

وبلاگ

0 0 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
همین الان تماس بگیر
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x